SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, rūpējoties par klientu drošību, regulāri veic siltummezgla iekārtu apsekošanu dzīvojamās mājās un nodrošina karstā ūdens temperatūru izejā no siltummaiņa ne zemāku par +55ºC.
Aicinām arī iedzīvotājus veikt profilaktiskus pasākumus, lai mazinātu iespēju saslimt ar retu, bet nopietnu slimību – legionelozi.
Kas ir legioneloze?
Legioneloze jeb leģionāru slimība infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis). Slimībai raksturīgs straujš sākums, temperatūrai paaugstinoties līdz 39-40,5°C, novēro sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus.
Kā iespējams inficēties ar legionelozi?
Infekcijas avots ir baktēriju (legionellu) saturošs ūdens. Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no šikiem ūdens pilieniņiem, kad ar legionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām. Pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, t.sk. dušas un krāni, virpuļvannas u.c.
Legionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos.
Kā sevi pasargāt no inficēšanās ar legionelozi?
Lai izvairītos no inficēšanās dzīves vietā:
- regulāri veikt dušu galviņu tīrīšanu no organiskā un neorganiskā aplikuma, kā arī dezinficēt, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai ar augstu temperatūru, ieliekot verdoša ūdenī;
- vismaz reizi nedēļā dažas minūtes jātecina ūdens krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. Tas jādara arī ikreiz pirms ūdens lietošanas pēc ilgstošas prombūtnes.
- informēt pārvaldnieku, ja rodas aizdomas par neatbilstošu ūdens temperatūru.